Orwellov Hit

Autor: Martin Geško | 14.3.2014 o 18:44 | (upravené 14.3.2014 o 19:01) Karma článku: 9,29 | Prečítané:  648x

George Orwell je nesmierne významným anglickým spisovateľom, ktorého knihy sú dodnes aktuálne a ovplyvňujú chápanie politiky a politického myslenia. Boli pre vlády v bývalých totalitných socialistických krajinách vo východnom bloku také nebezpečné, že boli napríklad aj v Československu zakázané. Orwellove knihy obohatili slovnú zásobu nielen anglického jazyka o výrazy ako Big Brother, Newspeak a ďalšie, ktoré použil v knihe “1984“, zobrazujúcej totalitný režim dovedený do absurdnosti. Práve kniha “1984“ a kniha “Zvieracia Farma“ sú tými, kvôli ktorým Orwella pozná širšia verejnosť. Alegória zo Zvieracej Farmy a jej prekvapivá aplikácia budú predmetom nasledujúcich riadkov.

Nedávno som mal možnosť pozrieť si sfilmovanú verziu Zvieracej Farmy. V knihe a teda aj vo filme ide o alegóriu, ktorá sa týka ruskej revolúcie z roku 1917 a jej následkov.

V skratke: Zvieratá na farme sa cítia utláčané, zorganizujú revolúciu, vyženú svojho pána, farmára Jonesa a začnú si vládnuť sami. Svoje predsavzatia, myšlienky a predstavy zhrnú v novom myšlienkovom smere nazvanom Animalizmus. Zavedú 7 prikázaní a jasne sa vymedzia voči ľudským spôsobom myslenia, správania sa, obliekania, chodenia na dvoch nohách etcetera.

Časom však nastane delenie úloh a prasatá sa kvôli svojej inteligencii dostanú do vedenia farmy. Vytvoria výbor, ktorý farmu začne riadiť namiesto zhromaždení, kde sa rozhodovalo predtým. Zatiaľ čo ostatné zvieratá vykonávajú každodennú prácu, dve najsilnejšie prasatá Napoleon (Stalin) a Snowball (Trockij) začnú medzi sebou bojovať o moc. Skončí sa to víťazstvom Napoleona, ktorý použije psov (tajná služba) a svojho rivala vyženie.

Začnú sa čistky, v ktorých dá Napoleon popraviť všetky nepohodlné zvieratá na základe vykonštruovaných procesov, šíri strach a upevňuje si svoju osobnú moc. Zvieratá, ktoré naozaj pracujú a ktorých zásluhou je farma úspešná zo svojej práce veľa nemajú. Všetky zisky idú prasatám, ktoré sa čím ďalej, tým viac svojím správaním začínajú podobať na bývalého majiteľa farmy, farmára Jonesa.

Prasatá postupne prepisujú všetky prikázania, inak interpretujú minulé udalosti, začnú chodiť na dvoch nohách, obliekať sa, spať v posteli a viesť obchodné vzťahy s ľuďmi. Prikázanie "Všetky zvieratá sú si rovné" sa zmení na "Všetky zvieratá sú si rovné, ale niektoré zvieratá sú si rovnejšie."

Revolucionári, ktorí odstránili diktatúru, zaviedli novú diktatúru.

Jedna z posledných scén ukazuje Napoleona, ako vo svojom dome hrá so svojím obchodným partnerom Pilkingtonom karty, pričom obaja podvádzajú a strhne sa hádka. Zvieratám ktoré sa na oboch zvonku pozerajú, nie sú schopné vidieť rozdiel medzi prasaťom a človekom.

PS: Skladba z filmu ma dosť vystrašila, keď som ju prvýkrát videl. Volá sa "Napoleon, Mighty Leader" (Napoleon, Mocný Vodca). Na začiatku ukážky z youtube jedno zo zvierat prečíta prikázanie, ktoré hovorí o tom, že všetky zvieratá sú si rovné, ale niektoré sú si rovnejšie a zvieratá sa rozhodnú odísť, kým je ešte čas.

Potom nasleduje na filmovom plátne Napoleonov servilný nohsled, ktorý oznámi, že na oslavu Napoleona sa uskutočnila spontánna demonštrácia a vďačná kačka napísala novú pieseň pre milovaného vodcu.

Po skladbe Napoleon vyhlási, že farma už nikdy nebude ohrozovaná nepriateľmi a zameria sa na výrobu zbraní a stavanie múrov, aby zvieratá ochránili seba a svoj spôsob života. Na záver povie, že revolúcia sa skončila a všetky zvieratá sú slobodné.

A akoby toho vystrašenia nebolo dosť, počas pozerania sa mi zazdalo, že to servilné prasa na začiatku by pokojne mohlo byť predsedom nejakého parlamentu, vďačná kačka nejakou poslankyňou so silným palcom, zbytok spevákov členmi nejakého poslaneckého klubu, ovce voličmi nejakej strany, ktorá pozná správny smer a ten vypasený, vyobliekaný brav by pokojne mohol byť nejakým komunistom - katolíkom, ktorý bdie nad nejakou krajinou, ktorá mi nie je celkom neznáma a v ktorej bola pred takmer 25 rokmi taktiež revolúcia. Nuž alegórie... V každom prípade je možné, že sa táto skladba stane na Slovensku hitom, možno povinným spievaním.

Orwellov hit:

 

http://www.youtube.com/watch?v=Ebk71P_b5vk

 

Napoleon, Mighty Leader

Praise to him, the font of all our wisdom

Long to live, the ruler of our farm

Napoleon, mighty leader

Mighty leader watching over us

 

Chvála mu, on je zdrojom našej múdrosti

Nech dlho žije, vládca našej farmy

Napoleon, mocný vodca

Mocný vodca bdejúci nad nami

 

Shout, shout, shout out loud

Snout, snout, pink and proud

 

Krič, krič, hlasno krič

Rypák, rypák, ružový a hrdý

 

Friend on high, you guide us with your smile

Teach us how to be as kind as you

Napoleon, mighty leader

Mighty leader watching over us

 

Vysokopostavený priateľ, svojím úsmevom nás vedieš

Nauč nás byť láskavými ako si ty sám

Napoleon, mocný vodca

Mocný vodca bdejúci nad nami

 

Shout, shout, shout out loud

Snout, snout, pink and proud

 

Krič, krič, hlasno krič

Rypák, rypák, ružový a hrdý

 

Perfect pig, you bless us with your beauty

Hallowed hog, how wondrous is your glow

Napoleon, mighty leader

Mighty leader watching over us

 

Dokonalé prasa, tvoja krása je požehnaním

Posvätná sviňa, aká úžasná je tvoja žiara

Napoleon mocný vodca

Mocný vodca bdejúci nad nami

 

Shout, shout, shout out loud

Snout, snout, pink and proud

 

Krič, krič, hlasno krič

Rypák, rypák, ružový a hrdý (2krát)

 

Four legs good, two legs better

Štyri nohy dobré, dve nohy lepšie (6krát)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

SVET

Zomrela dedička L'Oréalu, najbohatšia žena sveta

Zásluhy Liliane Bettencourtovej sa ocitli v tieni afér.


Už ste čítali?